Łódź
Łódź jest trzecim co do wielkości miastem w Polsce, z liczbą ludności 1,4 mln, ma najwyższy wskaźnik infekcji raka i śmiertelności. Ale za to nie ma dla mieszkańców hospicjum dla dorosłych - w całym okręgu łódzkim jest tylko 9 hospicyjnych łóżek, a tak większość pacjentów musi jechać 140 km do hospicjum w Licheniu. Listy oczekujących na krajowej opieki są długie (od 4 do 6 tygodni), co oznacza, że wielu pacjentów umiera zanim mogą otrzymać wsparcie, które potrzebują.
Stowarzyszenie Hospicjum Łódzkie jest działającą od 1992 r. organizacją pożytku publicznego. Przedmiotem działalności Stowarzyszenia Hospicjum Łódzkie jest w szczególności opieka medyczna dla nieuleczalnie chorych i ich rodzin, działalność edukacyjna, organizowanie imprez charytatywnych, pomocy psychologicznej, materialnej oraz rzeczowej dla osób chorych i ich rodzin. Przy Stowarzyszeniu Hospicjum Łódzkie funkcjonuje Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej składający się z Hospicjum Domowego oraz Poradni Medycyny Paliatywnej. Niesie on pomoc w domu chorym z zaawansowaną chorobą nowotworową. Dotychczas, Fundacja Babci Aliny przekazała hospicjum:
Rowerzyści biorący udział w IV rajdzie rowerowym „Przez Polskę dla polskich hospicjów” odwiedzili łódzkie hospicjum w budynku otrzymanym od miasta i przeznaczonym na pierwsze stacjonarne hospicjum w Łodzi. Budynek to ogromna, lekko zrujnowana szkoła z bunkrem, graffiti, tablicami i różnymi materiałami edukacyjnymi. Jest nadzieja, że w 2019 powstanie tu kompleks hospicyjny – hospicjum stacjonarne, centrum opieki paliatywnej, sala do rehabilitacji, dom seniorów, gabinety itd. Przeczytaj więcej na stronie hospicjum. |